There Is No Such Thing As A Second Impression.
Don’t miss anything. Follow Us.
Bizi Arayın 0 530 232 33 59
Bizi Takip Edin
Top

Anne Baba Tutum ve Davranışlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi 2

Çocukların Ebeveyn Tutumlarına Göre Duygusal Ve Sosyal Gelişimleri

 • Çocuğunuzun duygularının farkında olması, kendisine karşı dürüst olması, açık ve şeffaf bir tavırla kendine dönmesi kişilik oluşumu için önemli yer tutmaktadır. Duygular her bireyde vardır, mevcuttur, bu yüzden iletişimde en fazla konuşulması gereken konulardan birisidir. Çocuğunuzun duygularını tanıması ve duyguları ifade edebilmesi açısından ona yardımcı olmak ve aynı şekilde duygu diliyle konuşmak, çocuğa çok önemli bir alışkanlık kazandırmaktır. Duygusal ve sosyal gelişim bu anlamda çocuğunuzun gelişimi adına birlikte işleyen çarklar gibi iç içedir, birbirlerinden ayrı olarak düşünülemezler.
 • İnsan sosyal bir canlı söylemini çokça duymuşuzdur, gerçekten de bir çocuğun gelişimini çevresindekilerle olan ilişkisi şekillendirmektedir. Çocuğunuzun öz güveniyle kendini ifade edebilmesi, yaşıtlarıyla veya kendinden yaşça büyük kişilerle iletişime geçmesi, iş birliğine açık olması gelişimsel açıdan önemlidir. Bu özelliklere sahip olan çocuklar yetiştirmek için, anne baba olarak çocuklarınıza karşı sosyal ve duygusal gelişimini desteklemeye yönelik olarak sergilenen tutum ve davranışlarınız çok kıymetlidir.
 • Aslında, çocuk doğduğu günden itibaren sosyal bir ortamın içindedir. Bu sosyal kuralları, uyumu, sosyal ilişkileri çocuğa öğreten de, örnek olan da ailedir. Ebeveynlerin çocukları üzerindeki yaklaşımı ve bu yaklaşımın etkileşimini, bir olay karşısındaki takındıkları tavır ve verdikleri tepkileri, çocuğun aynı şey kendi başına geldiğinde anne ve babayı taklit etmesi nedeniyle tutum ve davranışlarının kendi sergileyeceği davranışlar ile benzerlik gösterdiği çok sık görülmüştür. Ayrıca geleceğe yönelik düşünülürse; çocuğunuz ileride anne veya baba olduğunda sizin uyguladığınız birçok tutum ve davranışları kendi çocuğuna uyguladığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Çocukların davranışlarının büyük bir kısmını öğrenerek edindikleri ve yetiştikleri göz önünde bulundurulduğunda anne-babanın tutumlarının çocuğun öğrenmesi ve davranışlarının şekillenmesindeki rolünün ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Kendi yaptığınız hataların farkında olmak, bunları tekrarlamamak adına bu blogu okumayı bitirdiğinizde tutum ve davranışlarınıza yönelik önemli kararlar alacağınızı umut ediyorum.

Çocukların Tutumları Öğrenme Süreci

 • Çocuğunuz doğduğu andan itibaren ayna nöronlarıyla kopyalayarak öğrenmeye, sizin gibi olaylara yaklaşmaya, kelimelerinizi kullanmaya ve mevcut durumları sizin gibi değerlendirmeye başlar. Tüm bu nedenlerden dolayı yanlış anne baba tutumları sağlıklı olmayan bir gelişimin ve bozuklukların başlıca kaynağı olabilir.
 • Anne-babalarda son zamanlarda özellikle iki tip tutumu daha sık görmekteyim. Birincisi; çocuğun her istediğini yerine getiren, etrafında pervane olan, koruyucu tutumların etkisiyle çocuğun üzerine çok giden, çocuğunun yerine kararlar alan ebeveynler. Bu ebeveynler çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünürken kötülük yaptıklarını bilmelidirler, çünkü çocuğun kendi gelişimine yön vermesini engelleyerek, kişilik oluşumunda hata yapmaktan korkan ve çekingen bireyler haline gelmelerinde büyük rol oynarlar.
 • İkincisi de; çocuğa hem duygusal hem de fizyolojik açıdan adeta aç bırakarak beslemeyen, ilgilenmeyen ve destek olmayan “başının çaresine bakar, biz çok rahat anne ve babayız, kural koymuyoruz” diyenler var. Her iki tutumda çok sık karşılaşılıyor ama her ikisi de sorunlu davranış örüntülerinin gelişimine sebep oluyor. Aslına anne ve baba olarak çocuğunuz için her iki tutumun ortasını yapmak, aşırı uçlarda davranmamakta elbette fayda vardır.
 • Anne ve babanın çocuklarının gözlerinin içine bakarak konuşması, birbirlerine karşı olan sevgi ve saygının ifade edilmesi, çocuğun sözünü kesmeden dinlenmesi, isteklerini saygıyla karşılaması, sorunlarına yardımcı olmaya çalışılması doğru çocuk yetiştirmek ve doğru davranışların kazandırılması adına çok kıymetlidir. Bu nedenle; çocuğun davranış eğitiminde kullanılan tutum ve disiplin metotları oldukça öne çıkarak değer kazanmaktadır. Aslında çocuğun davranışları ve bakış açısı üzerinden ailedeki anne ve baba tutumlarını büyük ölçüde görmemizi sağlar.

Anne-Baba Olarak Tutum ve Davranışları Sergilerken Faydalı Olacak Birkaç Öneri:

 • Sevgi dolu olmak, muhabbet edebilmek, hoşgörü içerinde olmak çocuğun doğru yetişmesinde en önemli davranışlar olabilir. Güven duygusu kişilik gelişiminde çok kıymetli, çocuğunuza güven duymalı ve güven duyduğunuzu ona göstermelisiniz.
 • Çocuğunuzun topluma ait içinde bir birey olarak hissedebilmeleri ve o sorumlulukla davranabilmeleri için, aile olarak uygun davranış biçimlerini içeren bir örnek oluşturmalısınız, anne ve baba iyi rol model olmakla başlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun karşılaşabileceği olası sorunlara karşı çözümler üretmeyi öğretmelisiniz hatta birlikte fikir alışverişinde bulunup, evde belli saatlerde beyin fırtınası yapabilirsiniz.
 •  Arkadaşlarıyla yaşadıkları sorunlarda, ne yapacağına karar veremediği durumlarda doğru davranış biçimlerinin gelişimi için yönlendirici olabilirsiniz.
 •  Toplumsal ve kişisel yaşamı düzene koyacak, bazı kural, kaide ve alışkanlıkların verilmesini sağlamalısınız.
 •  Çocuğunuzun eğitimde kendine özgü yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olmak, bu yetenekleri ön plana çıkartması ve başarılı olması için destek olup yüreklendirebilirsiniz.

***Çeşitlilik gösteren anne baba tutumlarına bir sonraki yazımdan ulaşabilirsiniz, takipte kalın.

Yazar

0 0 vote
Article Rating
WhatsApp üzerinden bize yazın Whatsapp